Stanislav Liška

Plukovník ve výslužbě Stanislav Liška

Narodil se 18. 3. 1921 v Prostějově. Opustil ilegálně dne 7. srpna 1939 republiku a dne 9. srpna 1939 byl prezentován u čs. vojska v Krakově. Po výcviku v Agde se zúčastnil bojů ve Francii, Anglii, a při obléhání Dunkerque jako velitel tanku 3. tankového praporu. Byla mu udělena čs. vojenská "Pamětní medaile se štítkem F, VB", čs. medaile "Za chrabrost" a čs. vojenská medaile "Za zásluhy II. stupně".

Po návratu do vlasti absolvoval Vojenskou akademii. Dosáhl hodnosti poručík a vykonával funkci velitele tankové čety. Dnem 1. 1. 1950 byl z politických a jiných důvodů propuštěn z vojenské činné služby. V roce 1953 byl odsouzen za trestný čin velezrady k odnětí svobody na deset let. V roce 1990 byl soudně rehabilitován a v rámci mimosoudní rehabilitace mimořádně povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě.

Zemřel 31. 5. 2013 v Prostějově.


Vytvořeno 17.4.2018 7:43:44 - aktualizováno 18.1.2019 9:24:07 | přečteno 411x | Anna Kajlíková
load